25 kwietnia 2024 r. w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB w Kielcach odbył się półfinał jubileuszowej XXV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro", pod hasłem „Na krańcach Ziemi”.

Uczestnicy z 58 placówek z województw świętokrzyskiego i łódzkiego zgłosili łącznie 431 prac plastycznych oraz 47 prac teoretycznych. Prace plastyczne charakteryzowały się wyjątkową kreatywnością i różnorodnością technik prezentacji. W kategorii teoretycznej najwięcej, bo aż 35 prac, dotyczyło tematu "Wyprawa na krańce Ziemi – w poszukiwaniu niezwykłych miejsc na Ziemi”.

p1170476

Uczestnicy półfinału XXV edycji Konkursu w Oddziale Świętokrzyskim

Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach: konkurs plastyczny (uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych) oraz konkurs wiedzy geologicznej, rozgrywany na dwóch poziomach (uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych).

Przed oficjalnym wręczeniem nagród, laureaci z dwóch poziomów wiedzy zmierzyli się z testem.

p1160689

Konkursowe zmagania uczestników z testem wiedzy geologicznej

Następnie, uczniowie i ich opiekunowie w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, mieli okazję zwiedzić Muzeum Geologiczne przy Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB.

p1160746

Zwiedzanie Muzeum Geologicznego w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB

Rozpoczęcie głównej części uroczystości należało do zastępcy dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego, dr. inż. Marcina Kosa, który przywitał zgromadzonych gości i wyraził wdzięczność sponsorom za ufundowanie nagród.

p1160945

dr Marcin Kos, z-ca Dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB wręcza Mateuszowi Turkowi, Dyrektorowi Kopalni Gipsu "Leszcze" S.A. podziękowanie za ufundowanie nagród w konkursie geologicznym

Po prezentacji statystyk konkursu przyszedł czas na najbardziej oczekiwaną część wydarzenia – wręczenie nagród laureatom. Po części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

p1170015

Geolog górniczy Mateusz Szymanowski wręcza nagrodę ufundowaną przez  Holcim Kruszywa Sp. z o.o.

p1170135

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień

Oddział Świętokrzyski PIG-PIB pragnie jeszcze raz podziękować patronom:

  • Rektorowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
  • Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego,
  • Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty,
  • Łódzkiemu Kuratorowi Oświaty,
  • Dyrektorowi Świętokrzyskiego Parku Narodowego;

 a także sponsorom:

  • Dyrektorowi Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB,
  • Kopalni Gipsu „Leszcze” S.A.,
  • Holcim Kruszywa Sp. z o.o., Kopalni Dolomitu Radkowice
  • Cementowni Warta S.A,
  • Grupie PBI Sp. z o.o.,
  • LHOIST Bukowa Sp. z o.o.,
  • Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu,
  • WKG Sp. z o.o.,
  • Świętokrzyskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk Geologicznych,
  • Stowarzyszeniu Absolwentów Technikum Geologicznego w Kielcach,
  • Oddziałowi Świętokrzyskiemu PTGeol.

sponsorzy na stron copy

Galeria

tekst: Ewelina Bąk, Agnieszka Milianowicz

zdjęcia: Olgierd Pedrycz

logo smallZ radością informujemy, że w tym roku odbędzie się jubileuszowa XXV edycja konkursu geologiczno-środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko geologiczne wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem "Na krańcach ziemi". To wyjątkowe wydarzenie, które stanowi fascynujące wyzwanie dla młodych osób zainteresowanych światem geologii i ochrony środowiska.

Jest to konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych: klas IV-VI (konkurs plastyczny) oraz klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych (konkurs wiedzy).

Temat przewodni "Na krańcach ziemi" otwiera drzwi do odkrywania różnorodności przyrody, jej ewolucji oraz wpływu człowieka na kształtowanie otaczającego nas środowiska.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w tym inspirującym konkursie, który nie tylko rozwija wiedzę geologiczną, ale również promuje świadomość ekologiczną i kreatywność artystyczną. Wspólnie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat znaczenia geologii i ochrony środowiska dla naszej przyszłości.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W XXV EDYCJI KONKURSU

Udział w Konkursie WIEDZY zgłaszamy poprzez wypełnienie formularza online, do którego załączamy PDF pisemnej pracy konkursowej. Formularz dostępny jest na stronie Konkursu: http://konkurs.pgi.gov.pl.

Udział w Konkursie PLASTYCZNYM zgłaszamy poprzez wypełnienie formularza online. Formularz dostępny jest na stronie Konkursu: http://konkurs.pgi.gov.pl.

Oryginał pracy plastycznej przesyłamy pocztą na adres Organizatora - Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB.

Udział w Konkursie można zgłaszać do dnia 29.02.2024 r.

Tematy prac znajdą Państwo w zamieszczonych komunikatach.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie http://konkurs.pgi.gov.pl.

Szczegółowe informacje dostępne są również na stronach internetowych http://kielce.pgi.gov.pl (zakładka „konkurs geologiczny”) i  http://konkurs.pgi.gov.pl oraz u Organizatorów:

Ewelina Bąk

tel. (41) 361 25 37 wew. 234

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Anna Mader

tel. (41) 361 25 37 wew.206

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Download this file (OS_Komunikat teoretyczny_2024.pdf)OS_Komunikat teoretyczny_2024.pdf[0]797 kB19.12.2023
Download this file (OS_Komunikat plastyczny_2024!.pdf)OS_Komunikat plastyczny_2024!.pdf[0]679 kB26.02.2024
Download this file (Regulamin.pdf)Regulamin.pdf[0]177 kB19.12.2023

dsc0336729 maja 2023 r. w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB w Kielcach odbył się finał XXIV edycji konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro pod hasłem „Geologiczna różnorodność Ziemi”. W tym roku, po okresie pandemii, która wymusiła na nas przeprowadzenie zdalnie trzech edycji konkursu, wróciliśmy do stacjonarnej formuły finału regionalnego konkursu.

Podczas tej edycji konkursu napłynęły do nas 204 prace plastyczne z 37 szkół podstawowych oraz 35 prac teoretycznych z 16 szkół podstawowych i 9 ponadpodstawowych. Prace plastyczne cechowały się dużą kreatywnością i różnorodnością stosowanych technik oraz sposobu prezentacji tematu. Największą popularnością wśród prac teoretycznych cieszyła się Georóżnorodność wokół nas - wędrowanie i odkrywanie. Temat ten poruszyło 24 uczniów opisując intersujące, pod kątem przyrody nieożywionej, miejsca. Prace zawierały ocenę ich wartości przyrodniczej, czasami historie  z nim związane, a także propozycje ciekawych tras z uwzględnieniem najcenniejszych geostanowisk.

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za wszystkie, nadesłane prace. Poniżej przedstawiamy listy laureatów w kolejności alfabetycznej.